Our 2023 Artists

A

Robert Allen – Art Studio

Katie Argyle – Visual Artist

Derek Ariss

Barbara Ariss-Stroh-Wasser

Ismayil Atmaca – Photographer

Maureen Ault – mixed media with pressed botanicals

Nahid Azari

B

Gail Backus (Clark) – painter

Alan Bain CSPWC SCA OWS

Patrice Baker Silverfish Studios

Michael Barker – Watercolourist

Branden Bauchman

Rosalinde Baumgartner – sculptor, painter

Laura Beaton –  Sumi-e & Mixed Media

Agnes Bellegris  – Acrylics

Bhavna Bhatnagar – Ceramic artist

Jennifer Brighton, Artist, Author, Psychotherapist

Karen Brown – Encaustics

Elizabeth Bryan – Handweaver Weaverbee Textiles

Angela Burdon – oil painter, sculptor

Pat Burns-Wendland – Textile Artist

C

Bill Carroll

Cedar & Stone Floral Studio – Floral Studio

Ellen Cameron – Photography

Stella Capogna – Sculpture

Susie Cattedra – Artist

Jacob Cavallin – Drawing 

Courtney Chard – Metal artist

Sonia Chernov

Robert Chisholm – Acrylics

Eunah Cho – – Acrylic/Mixed media

Ed Clark – Watercolours

Linda Clay – painter

Miles Cohen – mixed media artist

Marnie Cooke – Acrylics

David Courtney – Artist

Lynden Cowan – Oil Painter

Sandra Crozier – Oils and Acrylics

Christine Currie  – Student

D

Dana Darling – Resin Artist

Nonie Dauphinais – Painter

Liliana Davila- Watercolour artist

Geoffrey Dilly – Woodworking

Lorna Dobi – Fused Glass

Alison Douglas – nature and abstract painter; mixed media sculpture / installations

Harley Duck – Painting/Drawing

Alice Duclos- Artist in Jewelry/Glass/Artwork

Pierre Duclos Artist – Painting

Helen Duplassie – painting

Karen Duplisea – Mixed Media

E

Alice Edwards: mixed media and collage

Michelle Eissler – oils

Sue Ennis

Emily Escoffery – Painter

F

Laura Faber

Tanya Fenkell – Watercolour painter

Vivien Fleisher – painter

Del Foxton – Hand-Made Paper art

Renée Fukumoto- Sculptor and Painter

G

Dennis Gaumond, painter

Ana Giacomel

Lynn Gilbank – Textile artist

Janice Gittings

Fabienne Good – Textiles

Joe Gohl MFA. Oil painter

Mary Gote – Watercolour, acrylic

Emily Graetz – Artist

Mark Grice – Painter

H

Philippa Hagenow Fine Art

Annette Hansen –  Clay Artist

Rosemary Hasner – Mixed Media Photography

Regan Jane Hayward – Curator

Kareen Hague – acrylic

Michelle Heitzner- painter

Pete Herlihy – Photography of the figure and the work of other artists

Pat Hertzberg – Fibre/mixed media artist

Vanessa Hertzberg – Fibre

Cheryl-Ann Hills – oils and graphic art

Robert Hollaman – painting

Wayne Hudson – Painter, acrylics, mixed media

Karen Hunter – Jewellery/Watercolour/Quilting

MaryLou Hurley – Mosaics

Samantha Hurley – Photography

 

 

I

Yvonne Iten-Scott- textile artist

J

Beverly Jackson – Artist

K

Sohrab Kalra – Documentary Photographer

Gita Karklins – Oils

Susan Kelly – Acrylics

Leslie Knight – Fiber Artist

Kim Kool – Encaustics

Martin Kouprie – multimedia

Lawrence Kristan Woodturning

Melissa Kristensen Smith – photography

George Kuipers – wood turner/cabinet maker see his Facebook page

L

Erika Lacroix- Multidisciplinary artist

Laurie Lamb  

Barbara Large, CSPWC

Jessica Law – AquaArtist

Jody Leamen fine art- pet portrait and wildlife art

Alina Lloyd – painter of nature

Joanne Lomas Painter, Photographer

Barbara Guy Long – Painter

Brenda Loschiavo – Oil painter

M

Nancy MacNabb – painter

Patty Maher – Painter, Photographer

Lynn Malenfant – Acrylic painter

Haley Marfleet

Heather Martin – Pyrographer

Virginia May – Acrylics/Oils/Watercolours

Kim McCutcheon- Acrylic/Oil Painter

Lorraine McDonald

Deborah McLachlan – paintings in watercolour and pastel

Maureen McNeil – Contemporary Landscape Artist

Woodturning By Sam Meandro – Design by Nature.

Anastasia Meicholas

Deb Menken – Acrylics/Mixed Media

Carol-Ann Michaelson – Oil and Cold Wax

Trish Miller – Mixed Media Artist

Nanci Miranda – artist

Jason Misurka – Abstract Artist

Diane Morgan – Oil, Charcoal & Pastel

Deborah Ann Morris – Mixed Media

Justin Morris- Canadaian Painter

ecmunson – Photography, Soft Pastels, & Arts Writer

Daureen Murphy – Acrylic, mixed media

N

Jorge Nascimento – Epoxy Upcycling Bas Relief Artist

Jaime Nevitt – Artist

Charlene Nickels, Artist

O

Jennifer Osborn – Mixed Media

P

Lydia Panart  – Painter

Margaret Pardy – International Scratchboard Artist

Julie Park – Artist

Sherry Park – Acrylic/Oil/Watercolour

Brian Parrott – Woodturning

Lindsay Parrott – Student

Pete Paterson – Photography

Olimpia Pedota

Margaret Peter – painter, printer

Sara Petroff – Mixed Media Sculptural Collage

Mary Perkins – painter

Anita Pietras – Soft pastels

Marion Plaunt – Photographic Art

Preet Pooni

Deborah Powell – Abstract Artist and Teacher

Susan Powell – Watercolour painter

Q

Janice Quirt – Contemporary Photographer

R

Ann RanderaadClay Artist, Author, Educator

Iris Ranieri – painter/photographer

Sabine Richtmann – Visual Artist

Lorraine Roberts – Pastel painter

Margot Roi – Contemporary Painter

S

Anne Saint-Amour – painter

Hildegarde Sausik -Fibre/Textile Arts

Christina Schilling – artist

Anne Schnurr – Artist

Christine Schubert – Illustrator, fine artist

Robert Charles Bruce Scott – Oil Painter

Steve Sestic – Artist

Carol Shaw – Watercolour

Allison Sheard – painter

CJ Shelton – Drawing/Painting/Mandalas

Vanessa Sica – painter

Janet Simmons Sweet – Oils

Liz Skelton

Shannon Stettner – mixed media artist

T

Allison Tait- Tattoo Artist and Water colour Painter

Margi Taylor – Painter

Andrea Taylor – contemporary landscape painter

Christine Thammavongsa

Mark Thomsen – Abstract acrylic /Photographer

Jo Thomson

Kathryn Thomson – Glass Artist

Daniela Torelli – Metal Artist

Des Townshend – Creative photo art

U

V

SOPHIA VANDENBERG – acrylic painter

Julia Van depolder – Painter

W

Suzanne Walsh – Acrylics

Anne Marie Warburton – Gallery Gemma – Jewellery

Carole Watson – Painter

Steve Wilson, AFCA, OSA, SCA, CFS, SOVA- Oil/Acrylic Painter

Katarina Wramhed-Persson – Acrylics

X

Y

Janice Ykema – Painter

Z

Kelly Zammit – Photography

Mina Zare- Oil Painter

Tandy Zeisler – painter & mosaic artist

Our  Supporter Members

Denise Ballentine

Gary Brown

Jordan Grant

Dick Haas

Steve Hertzberg

Nancy Kluger

Harvey Kolodny

Jenny Makula

Sharron Mollenhauer

Karen and Richard Nevitt

Headwaters Arts gratefully acknowledges the support of our  Funders and many  Supporters

Town of Caledon
Central Counties Tourism
Dufferin Country
Bryans Fuel
James Dick Construction

We acknowledge that the land on which we gather, and on which the Region of Peel operates, is part of the Treaty Lands and Territory of the Mississaugas of the Credit. For thousands of years, Indigenous peoples inhabited and cared for this land. In particular we acknowledge the territory of the Ani-shinabek, Huron-Wendat, Haudenosaunee and Ojibway/Chippewa peoples; the land that is home to the Metis; and most recently, the territory of the Mississaugas of the Credit First Nation who are direct descendants of the Mississaugas of the Credit.

We are grateful to have the opportunity to work on this land, and by doing so, give our respect to its first inhabitants.